TO JEST MIEJSCE,
W KTÓRYM MOŻESZ PORUSZYĆ KAŻDY TEMAT BEZ OBAWY, ŻE KTOŚ CI GO USUNIE.

„Ubarwiona maska przyjaźni*”

O tych, co nad nami
Lechu
Posty: 61
Rejestracja: 19 lip 2021, 12:40
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza
Płeć:

„Ubarwiona maska przyjaźni*”

Post autor: Lechu »

skaranie boskie pisze: 28 lip 2021, 23:35 Panie Adminie, chcesz kontynuacji?
Lucile co go tu od panów wyzywasz? Na Pana to trza wygląd i pieniądze mieć a Robert nawet "i" nie ma 😁 i zwracając się z pytaniem tylko do niego wychodzi na to że pozostałych czytelników masz w du...żym poważaniu 😉 żartuje oczywiście doceniam wkład :vin:
Awatar użytkownika
skaranie boskie
Administrator
Posty: 281
Rejestracja: 10 cze 2020, 1:37
Lokalizacja: wieś

„Ubarwiona maska przyjaźni*”

Post autor: skaranie boskie »

Lechu pisze: 29 lip 2021, 0:37 Robert nawet "i" nie ma
Wypraszam sobie! Akurat to mam.
Całkiem niedawno zaproponowano mi rolę w nowej wersji serialu "Czterej pancerni i pies". Jako, żem na pancernych za stary, na psa zaś za głupi, właśnie wspomniane "i" miałem zagrać. Niestety, serialu nie będzie z braku sponsorów... ;)
Lucile, mam nadzieję, że wybaczysz tę odrobinę autoreklamy.
:ro: :ro: :ro:
Kloszard to nie zawód...
To pasja, styl życia, realizacja marzeń z dzieciństwa.


admin@egoija.pl
Lucile
Posty: 33
Rejestracja: 24 cze 2020, 11:12

„Ubarwiona maska przyjaźni*”

Post autor: Lucile »

Szanowni Panowie, oczywiście rozumiem, iż zaczepka domagała się odpowiedniej, dowcipnej riposty, chociaż przyznam, że nie takiego odzewu spodziewałam się pod tym tekstem, który – mnie osobiście – nie daje spokoju.

Im bardziej się w niego zagłębiam, tym bardziej utwierdzam się w przekonaniu, że... HISTORIA KOŁEM SIĘ TOCZY.

Pozdrawiam wszystkich Czytelników :)
L
Awatar użytkownika
skaranie boskie
Administrator
Posty: 281
Rejestracja: 10 cze 2020, 1:37
Lokalizacja: wieś

„Ubarwiona maska przyjaźni*”

Post autor: skaranie boskie »

Ależ Lucile...
Wiem, że riposta niewyszukana, czegóż jednak spodziewałaś się po facecie, który nawet do roli psa zbyt głupi?
Nie zniechęcaj się, proszę, bo mnie ten cykl ogromnie wciąga. Nie powiem, żeby sen z powiek spędzał, ale zwyczajnie go polubiłem. O!
To co? Po :vin: :vin: :vin: i jedziemy dalej z programem?
Kloszard to nie zawód...
To pasja, styl życia, realizacja marzeń z dzieciństwa.


admin@egoija.pl
Lucile
Posty: 33
Rejestracja: 24 cze 2020, 11:12

„Ubarwiona maska przyjaźni*”

Post autor: Lucile »

skaranie boskie pisze: 29 lip 2021, 20:01 wspomniane "i" miałem zagrać.
Zagrać i w mieście na I... to byłaby nie lada sztuka ;)

Niebawem zamieszczę kolejny fragment. Co ciekawe znajduję w nim dużo odniesień do obecnych czasów.
Coś w rodzaju niezwykłej prekognicji.

No to :vin: na zdrowie
Awatar użytkownika
skaranie boskie
Administrator
Posty: 281
Rejestracja: 10 cze 2020, 1:37
Lokalizacja: wieś

„Ubarwiona maska przyjaźni*”

Post autor: skaranie boskie »

Miasto na I...
Ino nie Wrocław, proszę... ;)
Kloszard to nie zawód...
To pasja, styl życia, realizacja marzeń z dzieciństwa.


admin@egoija.pl
Lucile
Posty: 33
Rejestracja: 24 cze 2020, 11:12

„Ubarwiona maska przyjaźni*”

Post autor: Lucile »

1. PM.jpg
1. PM.jpg (98.63 KiB) Przejrzano 21346 razy
2. PM.jpg
2. PM.jpg (90 KiB) Przejrzano 21346 razy
3 ,PM.jpg
3 ,PM.jpg (86.6 KiB) Przejrzano 21346 razy
--
Część IV


Moskwę śmiało możemy do Rzymu przyrównać. Rośnie ona, rośnie, ale w tym wzroście jak starzec zgrzybiały nachyla się ku ziemi i do upadku dąży. Więcej ona ma ziemi, aniżeli rąk do uprawy onej. Prowadzenie wojen nieustannych przez nią (w moim rozumieniu) osłabia ją, nie zaś umacnia i krzepi.

Lecz po cóż mam zapuszczać się tak daleko. Wojna teraźniejsza z Portą Otomańską i Szwedem małoż jej ludność zmniejszyły? … Jedną tylko fortecę Oczaków*(1) przywiedźmy sobie na pamięć! Jak wiele ona kosztowała Moskwę?... Wieleż to tam ludzi poległo zdolnego tak do uprawy roli, jako do powiększania ludności i mocy narodu? Jednych mróz wymroził, drugich wydusiła zaraza, trzecich wyrżnęli Turcy, czwarci zdezerterowali z mundurem i bronią? Nie jest że to zmniejszeniem sił Moskwy?

Policzmy tylko owe maleńkie utarczki, o których nas uwiadamiały czasem gazety; licząc tam 5 zabitych Moskali, 10 ranionych, gdzie ich znowu 200 lub 300 zginęło. Zwróćmy oko na odnogę finlandzką, gdzie Szwed patriotyzmem zagrzany w Waszyngtona*(a) i Wilhelma Tella*(b) puścił się ślady, aby tej przemocy mógł zrzucić jarzmo, które Moskwa gwałtem mu na kark włożyła.

Moskali mamy zawsze za zwycięzców, nigdy za zwyciężonych. Cóż to, czyli my ich uznajemy, tak jak Peruwianie Hiszpanów*(c) za bogów z rak ciskających pioruny, czyliż mniemamy ich Ajaksami*(d), albo potomkami Alcioneusza Olbrzyma*(e). Mylimy się, jeżeli tak o nich sądzimy. Moskal tymże jest człowiekiem co Polak, i nie jest Samsonem*(f), a my Filistynami, ma też same z konieczności moralnej wypływające potrzeby, co wszyscy.

A jeżeli tak jest?... Moskal więc również może być pobity, jak bywają od niego drudzy.
---
1. Przypis mój – Oczaków, miasto na Ukrainie, niegdyś należące do Wielkiego Księstwa Litewskiego, przez pewien czas stolica jednego z sandżaków Imperium Osmańskiego. W 1737 roku zdobyte zostało przez wojska rosyjskie, pod dowództwem feldmarszałka Burkharda Ch. Munnicha (komendanta Warszawy). W 1739 roku oddany Turcji i umocniony, jako potężna twierdza z 15 basztami. Podczas wojny rosyjsko-tureckiej w latach 1787-1792 zdobyty przez Rosjan po wielomiesięcznym, krwawym oblężeniu.

*a. Waszyngton, rodem z Wirginii, przywrócił wolność Amerykanom.

*b. Wilhelm Tell, rodem Szwajcar, wolną uczynił dzielniejszą Rzeczypospolitą swoją, własne życie jej poświęcając.

*c. Peru Królestwo w Nowym Świecie od Hiszpanów podbite. Peruwianie, gdy Hiszpanów pierwszy raz w kraj swój wchodzących i strzelających postrzegli, mniemali ich bogami z rąk ciskającymi pioruny, lecz potem jednego z nich zabitego ujrzawszy, bronili się dosyć odważnie i mężnie , choć kamieniami z proc tylko wyrzucanymi.

*d. Ajaks, Telemana syn, miał udzielony sobie dar od bogów, iż być nie mógł ranionym.

*e. Alcioneusz Olbrzym, miał ten przywilej, iż się mógl sam po śmierci wskrzeszać. Herkules jednakże go ubił.

*f. Samson ów Filistynów szczęką oślą gromiący, wiele dokazywał wtenczas, gdy tylko siła, nie sztuka utrzymywała przewagę. Dziś zaś wynalazek Szwarca potrafiłby go z nóg zwalić.
2. Moje uzupełnienie powyższego przypisu: najprawdopodobniej autorowi chodziło o Bertholda Schwartz`a, alchemika niemieckiego, lub duńskiego pochodzenia, z końca XIV wieku, któremu w literaturze, aż do wieku XIX, przypisuje się wynalezienie prochu strzelniczego.

cdn...
Lechu
Posty: 61
Rejestracja: 19 lip 2021, 12:40
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza
Płeć:

„Ubarwiona maska przyjaźni*”

Post autor: Lechu »

Lucile pisze: 30 lip 2021, 13:06 Szanowni Panowie, oczywiście rozumiem, iż zaczepka domagała się odpowiedniej, dowcipnej riposty, chociaż przyznam, że nie takiego odzewu spodziewałam się pod tym tekstem, który – mnie osobiście – nie daje spokoju.

Im bardziej się w niego zagłębiam, tym bardziej utwierdzam się w przekonaniu, że... HISTORIA KOŁEM SIĘ TOCZY.

Pozdrawiam wszystkich Czytelników :)
L
wiesz zaczepka taka może i na poziomie szkoły podstawowej ale strasznie drażni mnie ta aż przesadna kultura non stop pan, pani, szanowny noż aż pozygac się można co do tekstu to odniosę sie po przeczytaniu całości i przeanalizowaniu jej
Lucile
Posty: 33
Rejestracja: 24 cze 2020, 11:12

„Ubarwiona maska przyjaźni*”

Post autor: Lucile »

Lechu pisze: 01 sie 2021, 1:18 drażni mnie ta aż przesadna kultura non stop pan, pani, szanowny noż aż pozygac się można
Kindersztuba nie pozwala mi na narażanie czytelnika na ewentualne dalsze womitowanie. Jednak… zanim zacznie krytykować się czyjąś kulturę, dobrze byłoby zwrócić uwagę na ortografię, chociażby z szacunku do ojczystego języka.

Zatem żegnam i znikam.
Lechu
Posty: 61
Rejestracja: 19 lip 2021, 12:40
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza
Płeć:

„Ubarwiona maska przyjaźni*”

Post autor: Lechu »

Lucile no nie znikaj kurczę trochę dystansu no... nie bierz życia tak na serio i tak nie wyjedziesz z niego żywa. Co do szacunku do języka tak jako taki posiadam, ale mówi Ci coś taka epoka jak dekadentyzm?
ODPOWIEDZ